Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Wizyta w Chorwacji

Wizyta w Chorwacji

W dniach 19-25 maja 2019r. przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. O. Kolberga w Ciechocinie ( 8 uczniów i 3 nauczycieli ) wzięli udział w kolejnej mobilności, realizującej projekt Erasmus+ „Science in seasons and seasonal treasures in Europe”. Tym razem odwiedzili Chorwację, małe miasteczko Vrgorac na południu kraju. Uczniowie poznali chorwacką szkołę, system edukacji oraz uczestniczyli w wybranych zajęciach. Wraz z rówieśnikami brali udział w rozgrywkach sportowych, lekcji geografii, plastyki oraz angielskiego. Ponadto każdy z zespołów zaprezentował przygotowane informacje dotyczące wiosny oraz tradycji z nią związanych. Uczniowie wraz z opiekunami mieli również okazję podziwiać piękno Dubrownika, który  nazwany jest "perłą Adriatyku". Prawie wszystkie zabytki skupiają się wewnątrz niewielkiego powierzchniowo starego miasta. Są to między innymi: mury obronne, Placa- główna ulica, Wielka Fontanna Onufrego czy Plac Luca z pałacem Sponza. Split natomiast jest ewenementem na skalę światową, ponieważ jego starówka była kiedyś cesarskim pałacem. Dzisiejsze uliczki to dawne pałacowe korytarze.  Oba miasta są szczególnie atrakcją dla fanów „Gry o tron”, ponieważ właśnie  tam nagrywana była część scen.

 Uczestnicy mobilności zwiedzali także fortecę Klis oraz Ston z ruinami trzech wież i fragmentami muru, czasem nazywanego "europejskim chińskim murem".

Ponadto mieli okazję obejrzeć eksponaty Muzeum Archeologicznego w Naronie oraz Muzeum Przyrodniczego w Metkowic.  Z  innymi uczniami i ich opiekunami wzięli udział w spływie łodziami  rzeką Neretwą, gdzie na jednej z wysp odbyły się rozgrywki sportowe.

Wspólny pobyt uczniów pięciu krajów partnerskich był  okazją nie tylko do poznania kluczowych zabytków regionu, ale codziennego życia, kultury i obyczajów gospodarzy oraz gości. Pomiędzy uczestniami nawiązały się znajomości, które z pewnością zaowocują dalszą komunikacją.

Izabela Gutowska

Data dodania: 2019-10-13 21:36:31
Data edycji: 2019-10-13 21:46:23
Ilość wyświetleń: 409

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Każdy rodzący się człowiek ma dla siebie osobną gwiazdę na niebie, która mu świeci, pokiela (dokąd) żyje."

Oskar Kolberg
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Logo Facebook
Facebook