Jak być kreatywnym? - Szkoła Podstawowaim. Oskara Kolberga w Ciechocinie
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Jak być kreatywnym?

Jak być kreatywnym?

 

Michael MICHALKO

W swojej  najnowszej książce: „Wykorzystanie wyobraźni do pracy”pisze:

 

Nic nie zabija kreatywnoÅ›ci bardziej, niż autocenzura pomysÅ‚ów w trakcie ich powstawania

1. Ty także jesteś kreatywny

Każdy z nas jest wyjÄ…tkowym rodzajem artysty. Jedyna różnica pomiÄ™dzy ludźmi, którzy sÄ… kreatywni a ludźmi, którzy nie sÄ…, jest proste przekonanie.

Ludzie kreatywni wierzÄ…, że sÄ… kreatywni. Ludzie, którzy nie wierzÄ… w swojÄ… kreatywność – kreatywni nie sÄ…. JeÅ›li uwierzysz, ze nie jesteÅ› kreatywny, to nic ci nie da uczenie siÄ™ tego, bo i tak nie odniesiesz sukcesu. W rzeczywistoÅ›ci wiara w to, że nie jesteÅ› kreatywny, zwalnia ciÄ™ z szukania lub próbowania czegokolwiek nowego.

Kiedy ktoÅ› mówi ci że nie jest kreatywny, to znaczy, że nie ma on żadnych zainteresowaÅ„ i nie podejmuje wysiÅ‚ku, by myÅ›leć.

2.Kreatywne myślenie to praca

Musisz mieć pasjÄ™ i determinacjÄ™, aby zanurzyć siÄ™ w proces tworzenia nowych i różnorodnych idei. Potem musisz mieć cierpliwość, aby przetrwać przeciwnoÅ›ci.

Wszyscy kreatywni geniusze ciężko pracujÄ…, z pasjÄ… tworzÄ…c niezwykÅ‚Ä… liczbÄ™ pomysÅ‚ów, z których wiÄ™kszość jest zÅ‚a. WiÄ™cej zÅ‚ych poematów zostaÅ‚o napisanych przez wielkich poetów, niż przez kiepskich poetów. Na przykÅ‚ad Thomas Edison stworzyÅ‚ 3000 rozmaitych pomysÅ‚ów systemów oÅ›wietleniowych, zanim potrafiÅ‚ ocenić ich praktycznÄ… przydatność i oszacowaÅ‚ profity, jakie przyniosÄ…. Wolfgang Amadeusz Mozart  stworzyÅ‚ ponad 600 utworów muzycznych,  wliczajÄ…c  w to 41 symfonii i 40  marnych oper i mszy w czasie swojego krótkiego, kreatywnego życia. Rembrandt stworzyÅ‚ ok. 650 obrazów i 2000 rysunków a Picasso wykonaÅ‚ ponad 20 tys. prac. Niektóre z nich byÅ‚y wielkimi dzieÅ‚ami, ale inne wcale nie byÅ‚y lepsze od tych, jakie tworzyli wspóÅ‚czeÅ›ni im twórcy a niektóre byÅ‚y po prostu zÅ‚e.

3. Musisz mieć poczucie, że jesteś kreatywny

Kiedy tworzysz, neurotransmitery poÅ‚Ä…czone z genami wÅ‚Ä…czajÄ… siÄ™ i wyÅ‚Ä…czajÄ… w odpowiedzi na to, co robi twój mózg, kiedy staje wobec okreÅ›lonych wyzwaÅ„. Im wiÄ™cej razy chcesz znaleźć pomysÅ‚y, tym bardziej twój mózg staje siÄ™ aktywny a ty sam, bardziej kreatywny.

JeÅ›li chcesz zostać artystÄ… i wszystko, co robisz, to malowanie obrazu caÅ‚ymi dniami, to zostaniesz artystÄ…. Być może nie bÄ™dziesz kolejnym Vincentem van Goghiem, ale bÄ™dziesz artystÄ… bardziej, niż ten, który nigdy tego nie spróbowaÅ‚.

4. Twój mózg nie jest komputerem

Twój mózg jest dynamicznym systemem, który raczej zmienia zakres  swojej aktywnoÅ›ci, niż oblicza jÄ… tak, jak to robi komputer. Rozkwita on dziÄ™ki kreatywnej energii dostarczanej z realnego doÅ›wiadczenia lub fikcji. Możesz syntetyzować doÅ›wiadczenie: dosÅ‚ownie stworzyć je w swojej wÅ‚asnej wyobraźni.

Ludzki mózg nie jest w stanie znaleźć różnicy pomiÄ™dzy “prawdziwym” doÅ›wiadczeniem a intensywnym doÅ›wiadczeniem zachodzÄ…cym w wyobraźni. To odkrycie pozwoliÅ‚o Albertowi Einsteinowi na stworzenie eksperymentów myÅ›lowych z wymyÅ›lonymi scenariuszami, które doprowadziÅ‚y go do rewolucyjnych pomysÅ‚ów na temat czasu i przestrzeni. KtóregoÅ› dnia np. wyobraziÅ‚ sobie, że siÄ™ zakochaÅ‚. Potem wyobraziÅ‚ sobie, że spotkaÅ‚ siÄ™ z kobietÄ… w której siÄ™ zakochaÅ‚. To doprowadziÅ‚o go do teorii przyczynowoÅ›ci. Ten sam proces syntetyzowania doÅ›wiadczenia pozwoliÅ‚ Waltowi Disneyowi urzeczywistnić jego fantazje.

5. Nie istnieje jedna właściwa odpowiedź

Rzeczywistość jest niejasna. Arystoteles mówiÅ‚, że coÅ› jest A bÄ…dź nie-A.   Nie może być jednym i drugim. Niebo jest niebieskie bÄ…dź nie-niebieskie. To jest myÅ›lenie biaÅ‚o-czarne a niebo ma miliony rozmaitych odcieni bÅ‚Ä™kitu. SÅ‚up Å›wiatÅ‚a jest falÄ… bÄ…dź nie-falÄ…. Fizycy odkryli, że Å›wiatÅ‚o może być falÄ… bÄ…dź czÄ…steczkÄ… w zależnoÅ›ci od punktu widzenia obserwatora.

JedynÄ… pewnoÅ›ciÄ… w życiu jest jego niepewność. Kiedy próbujesz  znaleźć pomysÅ‚y, nie cenzuruj ich i nie oceniaj w czasie, kiedy powstajÄ…. Nic nie zabija kreatywnoÅ›ci bardziej, niż autocenzura pomysÅ‚ów w trakcie ich powstawania.

MyÅ›l o wszystkich swoich pomysÅ‚ach jako o możliwych do realizacji i stwórz ich tak wiele, jak siÄ™ da, zanim zdecydujesz siÄ™, który z nich wybrać. Åšwiat nie jest czarno-biaÅ‚y. Jest szary.

6. Nigdy nie poprzestawaj na swoim pierwszym dobrym pomyśle

Zawsze staraj siÄ™ znaleźć lepszy i jeszcze lepszy pomysÅ‚. W 1862 roku Phillip Reis zademonstrowaÅ‚ swój wynalazek, który miaÅ‚ przekazywać muzykÄ™ na odlegÅ‚ość za pomocÄ… przewodu zÅ‚ożonego z nadajnika i odbiornika. Za pomocÄ… swojego telefonu potrafiÅ‚ przenosić czyste dźwiÄ™ki muzyki, ale gÅ‚os ludzki byÅ‚ znieksztaÅ‚cony. ByÅ‚ w swoich doÅ›wiadczeniach o krok od wynalezienia metody na przesyÅ‚anie czystego gÅ‚osu. Jednak odwiedziono go od dalszych doÅ›wiadczeÅ„, tÅ‚umaczÄ…c, że istniejÄ…cy już telegraf jest wystarczajÄ…co dobry. Z jego magnetycznego telefonu nikt nie chciaÅ‚ korzystać. Dziesięć lat później Alexander Graham Bell opatentowaÅ‚ telefon.

W 1970 roku chemik Spencer Silver pracowaÅ‚ nad stworzeniem mocnego kleju. Podczas doÅ›wiadczeÅ„ zauważyÅ‚, że kiedy odklejaÅ‚ od siebie dwie sklejone kartki, na jednej z nich zostawaÅ‚a warstwa klejÄ…ca. UznaÅ‚ to za zupeÅ‚nie bezużyteczne. Jednak cztery lata później wspóÅ‚pracownik Spencera, który Å›piewaÅ‚ w koÅ›cielnym chórze, wpadÅ‚ na wspaniaÅ‚y pomysÅ‚. UżywaÅ‚ zakÅ‚adek z klejem do zaznaczania stron w Å›piewniku. Tak narodziÅ‚y siÄ™ karteczki samoprzylepne, bez których nie wyobrażamy już sobie biura.

7. Bądź przygotowany na negatywne reakcje

Eksperci i specjaliÅ›ci, ograniczeni zasiÄ™giem swojej wiedzy i wyobraźni, nigdy nie zareagujÄ… entuzjastycznie na twoje odkrycie. BÄ™dÄ… porównywać je z innymi znanymi sobie. JeÅ›li nie znajdÄ… wspólnego mianownika, bÄ™dÄ… krytykować i odwodzić ciÄ™ od dalszych doÅ›wiadczeÅ„. Oni nie bÄ™dÄ… szukać sposobów, aby to dziaÅ‚aÅ‚o. Dlatego kiedy Fred Smith stworzyÅ‚ Federal Express, eksperci wróżyli jej szybkie fiasko. Jak siÄ™ okazaÅ‚o, opór nie miaÅ‚ praktycznego uzasadnienia.

8. Zaufaj swojemu instynktowi

Nie daj siÄ™ zniechÄ™cić. Albert Einstein zostaÅ‚ wyrzucony ze szkoÅ‚y, bo jego postawa miaÅ‚a negatywny wpÅ‚yw na innych uczniów, nie zdaÅ‚ egzaminu uniwersyteckiego i musiaÅ‚ przez rok uczÄ™szczać do szkoÅ‚y handlowej. Nie dostaÅ‚ też posady nauczyciela, bo nie zdobyÅ‚ rekomendacji profesora.  Rodzice Beethovena zostali poinformowani, że ich syn jest zbyt gÅ‚upi, by zostać kompozytorem muzyki. Karola Darwina koledzy nazywali gÅ‚upcem i Å›miali siÄ™ z eksperymentów zwiÄ…zanych z teoriÄ… ewolucji. Walt Disney zostaÅ‚ zwolniony ze swojej pierwszej pracy w gazecie, bo uznano, że brakuje mu wyobraźni. Thomas Edison miaÅ‚ zaledwie dwa lata nauki szkolnej, byÅ‚ zupeÅ‚nie gÅ‚uchy na jedno ucho, nie byÅ‚ w stanie utrzymać swojej pierwszej posady gazeciarza, a to on w efekcie staÅ‚ siÄ™ najsÅ‚ynniejszym wynalazcÄ… w historii USA.

9. Nie ma czegoÅ› takiego jak niepowodzenie

Kiedy próbujesz coÅ› zrobić i nie uda siÄ™, nigdy nie mów, ze nic siÄ™ nie nauczyÅ‚eÅ›. NauczyÅ‚eÅ› siÄ™ przecież zrobić coÅ›, co nie dziaÅ‚a. Zawsze pytaj: “Dlaczego to nie dziaÅ‚a? Co ja odkryÅ‚em?”.

JeÅ›li ktoÅ› mówi, że nigdy nie popeÅ‚niÅ‚ bÅ‚Ä™du, to znaczy, że nigdy nie próbowaÅ‚ niczego nowego.

10. Patrz na wszystko swoimi oczami

Ludzie interpretujÄ… wÅ‚asne doÅ›wiadczenia. Tymczasem wszystkie doÅ›wiadczenia sÄ… neutralne. Same z siebie nie majÄ… znaczenia, to ty nadajesz im znaczenie, interpretujÄ…c je. Twórcy IBM stwierdzili, że skoro nikt na Å›wiecie nie miaÅ‚ komputera osobistego, to znaczy, że nie byÅ‚o ich na rynku. Haki College, Bill Gates i Steve Jobs zobaczyli w braku komputerów osobistych na rynku ogromne możliwoÅ›ci. Asystent Thomasa Edisona, zniechÄ™cony niepowodzeniem podczas doÅ›wiadczeÅ„ nad żarnkiem do żarówki, zapytaÅ‚ mistrza, dlaczego ma siÄ™ nie poddawać. Ten odpowiedziaÅ‚ mu:  „OdkryÅ‚em, 5000 rzeczy, które nie dziaÅ‚ajÄ…, i co z tego?”.

Możesz budować własną rzeczywistość tylko dzięki dobremu sposobowi interpretowania swoich doświadczeń.

11 Zawsze podchodź do problemu na własnych warunkach

Nie ufaj swojej pierwszej ocenie problemu, gdyż bÄ™dzie zanadto zbieżna z potocznym sposobem myÅ›lenia. Zawsze patrz na problem z różnych perspektyw. PamiÄ™taj, że geniusz spojrzy na zagadnienie z takiej strony, z jakiej nikt inny nawet nie spróbuje. Patrz na zagadnienie z różnych stron. Stwórz specjalnÄ… listÄ™. Zastanów siÄ™, jak popatrzyÅ‚by na to ktoÅ› inny, spróbuj wejść w rolÄ™ innych ludzi i spróbuj popatrzeć na zagadnienie ich oczami. Narysuj obraz tego problemu, wykonaj jego model, stwórz rzeźbÄ™. Poszukuj metaforycznych poÅ‚Ä…czeÅ„ miÄ™dzy z pozoru odlegÅ‚ymi zjawiskami. (Jak siÄ™ ma wybite okno sklepu do twojego problemu z komunikacjÄ… z twoimi uczniami?). Pytaj znajomych i nieznajomych, jak widzÄ… ten problem. PoproÅ› dziecko, by opowiedziaÅ‚o ci swój punkt widzenia. Jak rozwiÄ…zaÅ‚by ten problem ktoÅ› wiele lat starszy? Zapytaj dziadków.

Kiedy zmienisz sposób patrzenia na rzeczy, rzeczy zmieniÄ… siÄ™.

12 Naucz się myśleć niekonwencjonalnie

Genialni twórcy nie myÅ›lÄ… analitycznie i logicznie. Konwencjonalne, logiczne, analityczne myÅ›lenie to domena myÅ›licieli, którzy koncentrujÄ… siÄ™ na eliminowaniu możliwoÅ›ci. Genialni twórcy szukajÄ… sposobów, by poÅ‚Ä…czyć w caÅ‚ość zjawiska i rzeczy z pozoru caÅ‚kowicie ze sobÄ… nie powiÄ…zane. DziÄ™ki takim niekonwencjonalnym poÅ‚Ä…czeniom, prowokujÄ… niepodobne i wyjÄ…tkowe wzorce myÅ›lenia w mózgu. Te nowe wzorce doprowadzÄ… do stworzenia nowych poÅ‚Ä…czeÅ„, które pozwolÄ… ostatecznie zinterpretować informacji w sposób, w jaki nikt wczeÅ›niej tego nie dokonaÅ‚. Albert Einstein zauważyÅ‚ kiedyÅ›: “Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona tylko do tego, co wiemy i rozumiemy. Wyobraźnia obejmuje caÅ‚y Å›wiat i wszystko, co kiedykolwiek bÄ™dzie można poznać i zrozumieć”.

I na koniec:

Kreatywność jest paradoksalna. Aby stworzyć dzieÅ‚o, jego twórca musi posiadać wiedzÄ™. By jednak zobaczyć nieoczekiwane i wyjÄ…tkowe poÅ‚Ä…czenia, musi zapomnieć, że wiedzÄ™ posiada. Musi też być pewnym, że nie ma przy tym zaburzeÅ„ psychicznych.

By stworzyć dzieÅ‚o, jego twórca musi ciężko pracować, ale jednoczeÅ›nie spÄ™dzać czas nic nie robiÄ…c, bo tylko w takim stanie umysÅ‚u jest w stanie zobaczyć wiÄ™cej, niż daje mu konwencjonalna wiedza.  Musi mieć wiele pomysÅ‚ów, z których wiÄ™kszość, już na starcie, okaże siÄ™ bezużyteczna. Musi spojrzeć na to samo, co wszyscy, ale zobaczyć coÅ› innego. Musi być wytrwaÅ‚y, ale nie uparty. Musi sÅ‚uchać ekspertów ale jednoczeÅ›nie umieć ich lekceważyć.

Michael Michalko

 

Klucz do kreatywności

 

Michael Michalko w artykule Jak być kreatywnym? udowadnia, że kreatywność jest cechÄ…, którÄ… posiada każdy. TakÄ… wiedzÄ™ warto wykorzystać w szkole. Tylko jak samemu uwierzyć w to, że każdy z nas to innowator? W jaki sposób mogÄ… PaÅ„stwo przekonać uczniów, że w każdym z nich drzemie potencjaÅ‚ odkrywcy? Michalko zwraca uwagÄ™ na kilka spraw, o których należy pamiÄ™tać.

 

  • Nie poddawaj siÄ™ i pracuj nad twórczym myÅ›leniem.
  • BÄ…dź przekonany o swojej kreatywnoÅ›ci.
  • DoÅ›wiadczaj nowego – zarówno w Å›wiecie realnym, jak i w wyobraźni.
  • UÅ›wiadom sobie, że nie istnieje tylko jedna wÅ‚aÅ›ciwa odpowiedź.
  • Eksperymentuj – twórz nowe pomysÅ‚y, aby wreszcie stworzyć ten idealny.
  • Nie zrażaj siÄ™ krytykÄ….
  • Zaufaj swojemu przeczuciu.
  • ZmieÅ„ myÅ›lenie dotyczÄ…ce niepowodzenia – bÅ‚Ä™dy nie sÄ… porażkÄ….
  • PielÄ™gnuj wÅ‚asne zdanie.
  • Patrz na problem z różnych perspektyw.
  • MyÅ›l niekonwencjonalnie.

 
Przypominamy tekst autorstwa Michaela Michalko 
Jak być kreatywnym?, który zostaÅ‚ opublikowany w magazynie Wszystko Co Najważniejsze. ZachÄ™camy do lektury!

 

ŹródÅ‚o: WCN

 

Data dodania: 2020-04-06 19:19:43
Data edycji: 2020-04-06 19:24:44
Ilość wyświetleń: 167

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Każdy rodzÄ…cy siÄ™ czÅ‚owiek ma dla siebie osobnÄ… gwiazdÄ™ na niebie, która mu Å›wieci, pokiela (dokÄ…d) żyje."

Oskar Kolberg
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej